Mundial to Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, i to jest najdokładniejszy opis dodatku, w instrukcji autor zaznaczył: “Dodatek Mundial nie stanowi gry samoistnej”. I tu jest według mnie błąd, powinna być to właśnie osobna gra.

 

Autor: Leviathan

 

Czym jest owo rozszerzenie?

Są to mistrzostwa Piłki nożnej luźno osadzone w świecie Magii i Miecza, jedno z pierwszych rozszerzeń Leviathana no i właśnie dlatego że jest tym jednym z pierwszych jest jakby niegrywalne.
Co zawiera?

  • 200 kart “Mundialu”
  • Instrukcję
  • Tabele Spotkań
  • Koszulki

 

Cel dodatku?

Może to będzie dziwne, ale celem dodatku jest zdobycie pucharu świata w piłce nożnej.

 

Z czym grać?

Dodatek nie wymaga żadnych innych dodatków.

 

I co dalej?

No właśnie, zazwyczaj powinno się wziąć dodatek, wydrukować przeczytać instrukcje i grać. Tu nie wiem czy to jest możliwe. Po rozpakowaniu proszę zajrzeć do instrukcji i się zastanowić, bo mi tu się wydaje że popełniłem błąd, drukując ten dodatek.

Mundial ma na celu rozegranie szeregu meczy, i zdobycie pucharu świata. Dodatkowe karty, dodają poszczególnym drużynom punkty itd. Dodatek ten nie jest osadzony w rzeczywistości i czasach Magii i Miecza!!!

Jest to dodatek (za)bardzo rozbudowany, ilość zasad i instrukcji przewidzianych oraz obliczeń tabel odstrasza! Owszem jest spójny i zapewne niemożna przyczepić się do niczego, ale niestety ja raz chciałem z nim zagrać nieładem rady.
Pomysł ok, umiejscowienie dodatku w klimatach rodem z XXI wieku na planszy Magii i Miecza mi się niepodobna. Można w nim spotkać postaci z obecnej piłki nożnej.

 

Wykonanie

Wykonanie jak na jeden z pierwszych dodatków tego autora dobre, niemożna się do niczego przyczepić, oprócz niejednolitości plików, Koszulki w innym formacie niż awers kart. Grafiki w czystej odcieni szarości bez jakiejkolwiek ingerencji autora, ale to jeden z pierwszych dodatków. No i za duża instrukcja, sama instrukcja zawiera 6 stron + Tabele spotkań kolejne 6stron, to dużo zadumo jak na coś co nie stanowi gry samoistnej.

 

Klimat

Owszem Klimat jest zachowany, słychać gwizdek sędziego, aż za bardzo, bo jest tu klimat tylko piłkarski, z klimatu Magii i Miecza nie zostało tutaj nic. Można było zamienić troszkę tego klimatu piłkarskiego tak żeby nie tylko Ronaldo mógł w to pograć, ale i Krasnolud czy Barbarzyńca.

 

Karty

Wszystkie Karty są kartami Mundialu, niema ty żadnych kart przygód. Są to jak już wspomniałem Karty w Gray, no i niezwiązane z Magią i Miecz, można tu spotkać Dariusza Szpakowskiego, czy też Davida Beckhama.

 

Zasady

Nieprzejrzyste, skomplikowane, dużo liczenia punktów, liczenia tur itp. Jednym słowem Złe bo za dużo ich naraz. Ja nie przebrnąłem przez to. Można było zrobić mniej zasad i dodatek byłby bardziej przyjazny dla gracza.

 

Czy pozostaje niesmak?

Tak. Dodatek dla mnie mógł być fajnie wykonany, osadzony w świecie Magii i Miecza, niestety tak się nie stało, a doszła do tego jeszcze mnogość zasad przez które tylko wytrwała osoba przebrnie. Mundial nie powinien być dodatkiem tylko osobną grą.

 

Słowo końcowe

TYLKO dla maniaka Magii i Miecz oraz fana Piłki nożnej, jako ciekawostka do kolekcji!

 

Plusy:

+ Pomysł na rozwinięcie świata.
+ Wykonanie kart.

 

Minusy:

– Niezrozumiałe zasady dla zwykłego śmiertelnika.
– Nadmierna ilość zasad.
– Dodatek niegrywalny.
– Brak zagnieżdżeń w świecie Magii i Miecza.

 

Ocena:

GRYWALNOŚĆ: 1/10
ZASADY: 2/10
WYKONANIE: 10/10
KLIMAT: 6/10
OCENA OGÓLNA: 4,5/10

 

Autor recenzji: PBGG