Talisman znany jest wszystkim, już w latach 90-tych królował na naszych stołach jako Magia i Miecz, od tamtych lat pojawiło się parę jego wersji i gier opartych na jego mechanice np. Magiczny Miecz czy autorski Schron Zero. W niedługim czasie Talisman pojawi się w nowych odsłonach takich jak Batman Super-Villains Edition czy też Kingdom Hearts. Gra pojawia się również w serialach telewizyjnych, np. 4-ta edycja, jeszcze od Black Industries, pojawiła się w amerykańskim The Big Bang Theory. Polska telewizja nie została w tyle. Ostatnio w TVP w serialu Ojciec Mateusz odc. 267 – „Reguły Gry” wystąpiła gra Amulet i Kindżał.

Rekwizyt jest oparty właśnie na Talismanie, co ukazuje kilka kadrów z odcinka serialu.

serial1

Dzięki uprzejmości producenta, ATM Group, możemy wam trochę przybliżyć tę wersję Talismana.

Czego dowiadujemy się z serialu?

Amulet i Kindżał to gra typu Magia i Miecz, w której można rzucać czary, walczyć ze smokiem, oswobadzać białogłowy, zakładać królestwa. Można grać Elfem, Magiem, Rycerzem albo Kapłanem.

Inne postacie są przedstawione w kolejnych scenach. Są to m.in. Mag Pellas, Leśna Rusałka i Rycerz Ragon. Samych Poszukiwaczy w grze jest 14-tu.

Gra jest przeznaczona teoretycznie dla 2-6 graczy. W serialu dowiadujemy się również o całej zawartości gry:

110 kart Losu, 58 kart Zaklęć, 95 kart Ekwipunku i 105 kart Przygód. Różnica względem oryginału jest znacząca. Na opakowaniu od rekwizytu-gry znalazła się jednak inna informacja, mówiąca że w skład wchodzi: Plansza, 14 Poszukiwaczy,100 kart Przygód, 16 kart Zaklęć, 20 kart Ekwipunku. Niczego nie ma o 110 kartach Losu, ale wiadomo to tylko rekwizyt do serialu, więc nie musi odpowiadać w 100%, ba nie musiałby nawet być grywalną wersją. W tym przypadku wydaje się, że w tę wersję można by nawet zagrać.

Wyobraźnię dodatkowo pobudza opis zamieszczony na spodniej części pudełka: „Gra strategiczna fantasy koncentrująca
się na starciach grup bohaterów o niezwykłych zdolnościach. Do zabawy konieczne jest posiadanie specjalnej planszy (…)
W fantastycznym świecie ścierają się ze sobą dwa główne stronnictwa, reprezentowane przez różnorodnych bohaterów.
Gracz może dobierać własna drużynę, dokupując figurki postaci (…) Wszystkie drużyny i bohaterowie mają własne wątki fabularne, a decyzje graczy kształtują rozwój opowieści.”

Gra mogłaby mocno zmienić świat Talismana, gdyby była pełno prawnym tytułem. Mocno rozbudowany tryb kooperacyjny, unikatowe zadania dla drużyn oraz dwie główne frakcje walczące między sobą.

Niestety to tylko opis rekwizytu. Na samej planszy, przerobionej z oryginalnego Talismana, zostały bez zmian opisy obszarów, a grafika została zmieniona głównie w wewnętrznej krainie.

Zapewne parę szlifów autorskiej sceny fandomu pomogło by tej wersji. Jednak trzeba pamiętać, że rekwizyt został stworzony na potrzeby jednego odcinka serialu i dobrze że nie uległ po emisji odcinka.

Oczywiście wydawnictwo „Lolinus” zamieszczone na pudełku nie istnieje.

Trzeba uważać – gra wciąga.

Trochę dziegciu w tym miodzie, mimo że gra jest przedstawiona jako zabawa, przy której można spędzić czas dodatkowo rozmawiając o sprawach ważniejszych, to jednak wydźwięk całego odcinka jest jednoznaczny. Policjant Mietek szybko wczuwa się w swoją postać Maga Pellasa, adaptując – żartobliwie jego umiejętności w życiu codziennym. Dodatkowo jeden z chłopaków na spotkaniu grupy osób uzależnionych od hazardu opowiada o grze: „Grę dostałem od rodziców pod choinkę. Na początku gra wyglądała niewinnie, wcielałem się w fantastyczne postacie, liczne przygody w baśniowym świecie, ale z czasem zacząłem utożsamiać się z bohaterami”. Na końcu odcinka w rozmowie głównego aktora z chłopakiem z grupy uzależnionych dowiadujemy się, że gra jest uzależniająca.

Taki wydźwięk i przesłanie ma cały odcinek „Reguły Gry”, w którym Amulet i Kindżał jest zestawiony z grami czysto hazardowymi typu jednoręki bandyta. Czy to porównanie jest właściwe? Czy gry planszowe są uzależniające? My tak nie uważamy. Choć nasza pasja czasem może tak wyglądać, to jednak nadal jest duża różnica między hazardem a grą planszową, przy której niektórzy spotykają się w gronie rodzinnym, towarzyskim.

Cały odcinek Ojca Mateusza znajdziecie tutaj: https://vod.tvp.pl/video/ojciec-mateusz,odc-267-reguly-gry,41640680
Artykuł powstał dzięki uprzejmości producenta serialu ATM Group.