Dekretem miłościwego Króla o handlu na ulicach Miasta ogłasza się, iż zostaje zniesiony zakaz uniemożliwiający handel w Mieście poza miejscami do tego przeznaczonymi. Najwyższy pan raczy zezwolić na handel w Mieście, ponieważ doradcy jego uważają, że niemożliwość handlu pomiędzy mieszkańcami naszego państwa uniemożliwia dalszy rozwój Miasta. Od dnia wprowadzenia niniejszego dekretu zezwala się na handel na ulicach i alejach Miasta zakładając tam stragany tak, aby nie przeszkadzał w funkcjonowaniu Miasta. Odpowiedzialni za handel będą przede wszystkim sprzedający i aby móc handlować trzeba dostać pozwolenie od jednej z osób, która takowe wydaje.

 

Autor dodatku: Valdi

 

Czym jest owo rozszerzenie?

Handel, jest rozszerzeniem dodatku Miasto wprowadza on możliwość wymiany przedmiotów oraz złota, nie tylko pomiędzy poszukiwaczami ale też pomiędzy Poszukiwaczem a Mieszkańcami Miasta.

 

Co zawiera?

Dodatek zawiera 50 dodatkowych kart do miasta, 15 dodatkowych kart przygód, oraz 14 kart specjalnych którymi są Pozwolenia na Handel i karty Straganów. Jako że jest on świeży to niema tu problemu z różnymi jego wersjami.

 

Cel dodatku?
Umożliwia sprzedaż niepotrzebnego ekwipunku, oraz ujednolica ceny przedmiotów które można kupić w różnych dodatkach również autorskich.

 

Z czym grać?

Ten problem jest tu dokładnie określony w instrukcji dodatku. Jeżeli chcemy go wprowadzić do gry, musimy grać z oficjalnym dodatkiem Miasto. I to jest warunek, który musimy spełnić.

 

I co dalej?

Handel sprowadza się przede wszystkim do wystawienia straganu i właśnie graniu dalej, Nie spowalnia on rozgrywki, Gracz po wystawieniu swojego ekwipunku na sprzedaż dalej kontynuuje podróży ku Koronie Władzy. Stragan stoi w mieście gdzie czeka na nabywców. Dodatek niema charakteru jakiejś przygody, on tylko (albo aż) niweluje dziurę w Magii i Mieczu dotyczącą handlu, jednocześnie dając szanse zarobić parę mieszków złota.
Handel jest dodatkiem przemyślanym, w którym niema żadnych niejasności typu Co zrobić jak mam… pojawiające się przy okazji innych dodatków autorskich. Jednocześnie posiada w miarę jasne zasady, owszem można by się doczepić że żeby wystawić Stragan trzeba spełnić parę warunków, ale rozwijające się Miasto też ma swoją biurokracje.

Sam pomysł na dodatek uważam za świetny, aczkolwiek nie jest świeży, zarys dodatku był przedstawiony już dawno, jednak brakowało osoby która by to pociągnęła. Valdi spisał się bardzo dobrze zasady nie są jakoś wygórowane sprzedawać bez większych tłumaczeń może nawet najmłodszy gracz.

 

Wykonanie

U autorów takich jak Valdi wykonanie poprawia się z dodatku na dodatek i pewnym czasie uzyskuje się efekt który ma być. Tym efektem jest właśnie ten dodatek, niema tu już zupełnie szarych kart na których nic nie widać po wydrukowaniu, niema też na siłę kart sprowadzanych do Back & White. Taki efekt mi osobiście najbardziej pasuje, grafiki po wydrukowaniu wyglądają bardzo ładnie.

Dodatek handlowy, klimat w sumie miastowo-handlowy, także jest ok. Niema tutaj żadnych wymagań co do jakiegoś nadzwyczajnego klimatu, dodatek miał zapewnić handel przedmiotami – to robi, a klimat w tym czasie jest taki w jakich to poszukiwacz uczestniczy przygodach.

Karty jak to w mieście, przeciętne i nie wyróżniają się niczym wielkim. W sumie są one tylko dodatkowymi kartami do oficjalnego dodatku.

 

Zasady

Zasady powinny w każdym dodatku być jasne przejrzyste i zwięzłe, tak jak w Magii i Miecz. Tu są troszkę bardziej rozbudowane, ale nie na tyle aby się do nich zrażać, w końcu muszą określać wszystkie zależności między Prawem a sprzedażą w mieście, można to tłumaczyć biurokracją

 

Karta Cen Przedmiotów

Element dodatku według mnie niepotrzebny. Określa ona ceny wszystkich możliwych do kupienia w grze przedmiotów, co powoduje czasem dużo zamieszanie gdy gramy z większą ilością dodatków, to należy przed grą na nią wpisać prawie wszystkie przedmioty. Można było to rozwiązać w inny sposób, w końcu ten sam miecz wykuty u Kowala może być tańszy na jakimś kramie w wiosce.

 

Czy pozostaje niesmak?

Nie dodatek spełnia swoje zadanie, w żadnym wypadku nie miał zmieniać losy poszukiwaczy, a jedynie pozwala sprzedawać przedmioty. Choć można by wpleść dodatkowo właśnie Kupca i Złodzieja.

 

Słowo końcowe

Jeżeli brakowało wam w Magii i Mieczu możliwości sprzedania niepotrzebnego ekwipunku, musicie mieć ten dodatek.

 

Plusy:

+ Smykałka do interesów.
+ Dobrze rozwiązana kwestia sprzedaży przedmiotów NPC.
+ Wykonanie kart i dodatku.

 

Minusy:

– Nadmierne rzuty kostką przy sprawdzaniu odwiedzalności stoiska.
– Wprowadzenie szeregu zasad.

 

Ocena:

Grywalność: 8/10
Zasady: 6/10
Wykonanie: 10/10
Klimat: 8/10
Ocena ogólna: 9/10

 

Autor recenzji: PBGG