Rycerze Tolimana Download Forum Biblioteka Magiczny Miecz Autorskie dodatki Fanowskie modyfikacje Linki
 
Rosyjskie Wydanie Magicznego Miecza

Po sukcesie gry Magia i Miecz z 1989 roku, Sfera postanowiła wydać swój produkt grę Magiczny Miecz, ale nie tylko na polskim rynku. Około dwa Lata po sukcesie Magii i Miecz, powstał Magiczny Miecz, a wraz z nim wschodni jego odpowiednik.

Rosyjsko jezyczna gra została wydana w dużo mniejszym nakładzie niż nasz Magiczny Miecz, Nakład był zbliżony do Edycji Specjalnej - Magicznego Miecza. Wydawcą nie był, ani angielski Game Workshop, ani polska Sfera. Za wschodnimi granicami naszego kraju wydała ją firma Phantom.

Rosyjskie wydanie od polskiej zwykłej edycji Magicznego Miecza nieróżnie się prawie niczym. Graficznie gra jest wierną kopią Polskiej edycji. Układ na kartach pozostał taki sam - w końcu już był przetestowany w wielu krajach (Pierwszy Talisman wydany w XX krajach, w Polsce już pojawiła się 2-ga edycja gry Magia i Miecz, no i Magiczny Miecz też był swego rodzaju sukcesem, więc graficznie na kartach nie trzeba było niczego zmieniać.

Plansza również nie zmieniła się z wyglądu, Rosjanie otrzymali kolorową niebiesko czerwonawą plansze z białymi miejscami gdzie znajdował się tekst z opisem obszarów. Zbudowana tak jak polski pierwowzór z trzech kręgów i Kamiennego Mostu. Wszystko bez zmian i dokładnie odwzorowanie.

Mechanika gry również się nie zmieniła dobrze sie sprawowała więc nie było sensu jej zmieniać. Zresztą najprawdopodobniej Wydawca nie chciał ingerować w produkt.

Największa zmiana, to oczywiście gametext - czyli opisy Kart, pól i instrukcja. Oczywiście wersja wydana na wschodzie musiała być przystępna dla ludzi. Pojawiła się Cyrylica. Tekst pisany cyrylicą może wydawać nam się troszkę śmieszny, ale zapewne Anglicy tak samo mówili jak zobaczyli nasze znaki XXXX.

Jedynej rzeczy której zabrakło w dokładnym odzwierciedleniu gry to ostatnia strona instrukcji. W polskiej edycji na końcu znajdowała się standardowa ramka copyright Gdzie był wymieniony autor Adam Markowski, osoby które mu projektowały grę i informacja o wydawcy. Tutaj w Rosyjsko języcznej wersji ten obszar pozostał pusty. Zapewne nigdy nie dowiemy się czy to przez cenzurę, czy to ze względów wydawniczych, nie zostały zamieszczone żadne informacje na temat Autora czy też wydawcy. O tym że gra została wydana przez firmę Phantom dowiadujemy się z pudełka, gdzie zamiast loga Sfery znajduje się logo wydawcy Phantom.

Niestety jak się okazało, gra wydana na wschodzie nie odniosła takiego sukcesu jak u nas, co skutkowało zapewne brakiem dodatków. Z pięciu dodatków które pojawiły się do Polskiej edycji Magicznego Miecza. Na wschodzie nie pojawił się żaden. Gra umarła, wydawca ugiął się pod presją gier komputerowych i zażegnał wydawanie gier planszowych. Zresztą podobnie sprawa zaczęła się mieć w Polsce Magiczny Miecz już nie odniósł takiego sukcesu jak Magia i Miecz, a i po niej nie ukazał sie już żaden tak głośny tytuł.

Autor Artykułu: Valdi

Ściągnij!